Foredrag ved Mogens Friis
Tidernes fortryllelser - fløjtens udvikling fra stenalder til i dag
Fløjtens lyd har altid fortryllet det smukke køn, men en fløjte er ikke bare en fløjte. Der findes mange typer fløjter: tvær- og blokfløjte, kaldefløjte, panfløjte, flageolet, fuglefløjte, enhåndsfløjte, czakan, tussefløjte, og naturligvis blokfløjterne. Med længder fra 15 cm til 2 m.
Den ældste fløjtetype man kender er en ca. 30.000 år gammel hulebjørneknoglefløjte. Med den som udgangspunkt vil instrumentets historiske udvikling blive beskrevet, vist og demonstreret.
Instrumenterne, der anvendes i foredraget vil være både originaler og kopier af historiske instrumenter.
Der vil også være gamle danskbyggede fløjter tilbage fra slutningen af 1700-tallet.
Læs en beskrivelse af foredragsholder Mogens Friis
Uddybende informationer om foredraget
Varighed: 2 timer (inklusive debat) Pris: Indhent tilbud Ønsket AV-udstyr: OHP, CD-afspiller
Andre aktuelle foredrag ved andre foredragsholdere
Mobning på arbejdspladsen - løsninger på et "dyrt" problem Relationer - kompetencer i livskvallitet Kvoter i indvandring - er der et alternativ? Vestafrika - Afrikas mest fattige og levende region Kom godt i gang med netværket - For nystartede netværksgrupper Løgn og ledelse - eller lederens otte gode grunde til at tale usandt Hellere hearthunted - end headhunted. - Hvad er livskvalitet?
| |
Forespørg på foredraget:
Mogens Friis Tidernes fortryllelser
Har du brug for hjælp, så ring på 60 77 68 22 eller send en mail til .
|
|