Foredrag ved Morten Skovsted
Det gode og det onde - den evige trussel
Selv om der findes kræfter i vort samfund, der gerne ser verden opdelt i "de gode" og "de onde", bliver det nok aldrig helt så galt fat, som dengang, hvor man brændte hekse. Eller gør det?
Foredragsholderen, teologen og historikeren Morten Skovsted, der har skrevet om og studeret fortidens hekseforfølgelser, trækker i dette foredrag linier til jødeforfølgelserne og vores egen hverdag.
Det er det store historiske overblik, der danner ramme for foredragets centrale spørgsmål: "kunne det ske igen?"
Foredragsholderen påstår, at det kan det sagtens! For hekseforfølgelserne og holocast var ikke kun udtryk for magtsyge, overtro og undertrykkelse.
De byggede på en række meget menneskelige mekanismer, som vi kun alt for godt genkender fra os selv og vor egen tid.
Læs en beskrivelse af foredragsholder Morten Skovsted
Uddybende informationer om foredraget
Varighed: 2 timer (inklusive debat) Pris: Indhent tilbud
Andre aktuelle foredrag ved andre foredragsholdere
Frankrig - juridiske forhold Gys og Gru Classic - Effektfuldt arrangement med blodige filmeffekter og historien bag de gyselige effekter Det er dit liv! - at udleve andres forventninger Godartet terror - Osama bin Laden om krig, fjendskab og terror Miljørejser - livet er en lang rejse … rejser kan være en stor del af livet … Mine 7 bedste ledelseserfaringer - Genbrug af erfaringer Mindfulness og ACT - en ny måde at være i verden på
| |
Forespørg på foredraget:
Morten Skovsted Det gode og det onde
Har du brug for hjælp, så ring på 60 77 68 22 eller send en mail til .
|
|