Foredrag ved Niels O. Fruensgaard
Hvor driver kontinenterne hen? - en fængslende beretning om videnskabelig erkendelse
Siden man fik tegnet de første verdenskort, har mange mennesker studset over den påfaldende lighed, der på kortet er mellem konturerne af Afrikas vestkyst og Sydamerikas østkyst.
Alligevel vakte det megen modstand og latterliggørelse, da den tyske forsker Alfred Wegener i 1912 fremsatte den fantastiske hypotese, at dette måtte skyldes, at et urgammelt fælleskontinent var revnet og delene drevet til hver sin side.
Først længe efter Wegeners død hævede diskussionen af, om Wegener havde ret eller var en fantast, sig over de rene spekulationers niveau. Efterhånden muliggjordes en detaljeret kortlægning af Atlanterhavets bund, hvilket afslørede uventede forhold.
Og det er ikke blot det amerikanske og det afrikanske kontinent der bevæger sig; hele jordoverfladen kan opdeles i et antal større og mindre plader der alle ”svømmer rundt”.
Det næsten århundredlange arbejde med Wegeners dristige hypotese er også en dramatisk illustration af hvordan et Kuhn'sk paradigmeskift kan forløbe, og således også et lærestykke i generel naturvidenskabelig arbejdsmetode.
I foredragets anden del vil der blive redegjort for en ikke verificeret dansk hypotese om hvilke kræfter der kan have sat kontinentbevægelserne i gang.
Foredraget arbejder med de helt store fænomener på en måde, der er tilgængelig og fascinerende for alle interesserede og indeholder en hel del illustrativt materiale.
Læs en beskrivelse af foredragsholder Niels O. Fruensgaard
Uddybende informationer om foredraget
Varighed: 1 1/2 time (inklusive debat) Pris: Indhent tilbud Ønsket AV-udstyr: OHP, tavle
Andre aktuelle foredrag ved andre foredragsholdere
Samarbejde - hvordna du medvirker til et godt samarbejde med andre Karen Blixen: Fars pige, kaffefarmer og forfatter - En kunstners inspirerende skæbne. Det kan nytte! - alle har muligheden for et godt liv To verdensreligioner - forskelle og ligheder mellem Islam og kristendom Den Transsibirske Jernbane - verdens længste togrejse - fra Århus til Beijing Hjemstavnskultureren comeback - En tilbagevenden til åstedet Morgendagens konflikter - vil være klimarelateret
| |
Forespørg på foredraget:
Niels O. Fruensgaard Hvor driver kontinenterne hen?
Har du brug for hjælp, så ring på 60 77 68 22 eller send en mail til .
|
|