Foredrag ved Jesper Kappel
Samtaleteknikker - den gode samtales regler
Vi gør det hver dag. Nogle kalder det at tale, andre at snakke eller at føre en samtale. Men hvad er en samtale egentlig? Hvad består den af? Og hvorfor går det en gang imellem så galt, at vi ikke forstår hinanden?
Disse spørgsmål og mange andre får man svaret på i foredraget ved Jesper kappel.
Foredraget vil vise, hvordan en samtale er bygget op. Desuden vil du få gode råd med hjem, så der kan blive luget ud i pinlige situationer og dine fremtidige samtaler kan forløbe uden gnidninger.
Du lærer, hvordan du med sikkerhed får dine budskaber igennem til folk og bliver præsenteret for Ciceros kommunikationsteori, som de lærde kalder "den bedste og ældste kommunikationsmodel i verden".
Med Cicero i hånden peger Kappel på de fem ting, der er med til at påvirke kommunikationen mellem mennesker.
Kom, lyt og bliv klog på kunsten at tale sammen...
Læs en beskrivelse af foredragsholder Jesper Kappel
Uddybende informationer om foredraget
Varighed: 1 1/2 time (inklusive debat) Pris: Indhent tilbud Ønsket AV-udstyr: OHP
Andre aktuelle foredrag ved andre foredragsholdere
Fra minus til plusdage - alt for ofte går det den anden vej "Hvor er det bare amerikansk!" - om hvordan den karakteristiske amerikanske nationale identitet er udviklet. Rejsebilleder fra Vietnam - fra stammer i nord til krigsmuseer i syd Skåne - en kulturhistorisk rejse i gammelt dansk land Moderne pilgrimsvandring - en ydre og indre rejse Så selv en sten kan blomstre - En blomsteråbner til moderne dansk lyrik Handicap og rettigheder - set med jura
| |
Forespørg på foredraget:
Jesper Kappel Samtaleteknikker
Har du brug for hjælp, så ring på 60 77 68 22 eller send en mail til .
|
|