Foredrag ved Søren Olsen
Martinus (1890-1981) - en kort præsentation
Vi mennesker rummer noget lyst, fredeligt og menneskeligt side om side med noget mørkt, krigerisk og ”dyrisk”.
Denne banale erkendelse er en indgang til en optimistisk og logisk forståelse af os selv, livet og den evolution, vi er underlagt.
Martinus afdækning af tilværelsens skjulte sammenhænge giver næring til den tanke, at vores udvikling aldrig er tilfældig.
De sidste 100 års ufatteligt hurtige udvikling er kun begyndelsen til langt større omvæltninger. Vore dyriske egenskaber skal udleves og vore menneskelige egenskaber skal styrkes – det er hvad menneskets udvikling handler om!
Martinus kalder os jordmennesker, for rigtige mennesker er vi ikke endnu, men vi er hastigt på vej til at blive det. Et nyt livssyn trænger sig på.
Vi har været aber engang! At abekroppen omskabes til en menneskekrop er kun en yderside af en meningsfuld skabelsesberetning. Det centrale er åndens udvikling mod at stille store spørgsmål til livet, som der minsandten findes svar på!
Det skal understreges, at Martinus udtrykkeligt har ønsket, at der aldrig må dannes forening eller medlemskab omkring hans værk. Martinus åndsvidenskab skal kunne studeres frit som al anden viden.
Læs en beskrivelse af foredragsholder Søren Olsen
Uddybende informationer om foredraget
Varighed: 2 timer (inklusive debat) Pris: Indhent tilbud Ønsket AV-udstyr: OHP
Andre aktuelle foredrag ved andre foredragsholdere
Mit liv som ordblind - for elever og deres forældre, om mine oplevelser og mit liv som ordblind I skolen sagde de, vi ikke blev til noget. - Men vi snød dem Johannes V. Jensen - foredrag om Johannes V. Jensens myter og livssyn Idéudvikling - Få inspiration til effektiv udvikling Film - Hvordan film ændrer dit liv Er du fed nok? - vejen til et bedre humør 2. generation coaching - Udforskning af mening og formål
| |
Forespørg på foredraget:
Søren Olsen Martinus (1890-1981)
Har du brug for hjælp, så ring på 60 77 68 22 eller send en mail til .
|
|