Forside Foredragsemner Foredragsholdere Foredrag Kontakt os Om Søg
Foredrag ved Nicolas Barbano

Foredrag ved Nicolas Barbano

Danske skrækfilm
- spøgepølse og gyseleverpostej

Horror er en af verdens mest populære filmtyper, og næsten hvert eneste land i verden har bidraget til genren med sit egen nationale bud på, hvordan en skrækfilm skal laves.

Også Danmark, om end det er latter mere end gys, der karakteriserer Dirch Passers møde med papmacheuhyret Reptilicus.

Foredraget kortlægger historien om den danske horrorfilm, som efter en flot start i stumfilmsårene forsvandt sporløst.

Mens udlandet producerede klassikere som ”King Kong”, ”Psycho” og ”Eksorcisten”, blev der herhjemme ikke lavet en eneste regulær skrækfilm i over et halvt århundrede.

Og der er stadigvæk langt mellem snapsene, trods pletskud som ”Nattevagten”.

Foredraget viser klip fra de vigtigste danske skrækfilm, og sætter genrens rolle i dansk filmkunst ind i en større sammenhæng.


Læs en beskrivelse af foredragsholder Nicolas Barbano


Uddybende informationer om foredraget

Varighed: 1 1/2 time (inklusive debat)
Pris: Indhent tilbud
Ønsket AV-udstyr: DVD-afspiller, Video-afspiller, Lærred


Andre aktuelle foredrag ved andre foredragsholdere

Det er vores fremtid! Om at skabe udvikling med folkelig forankring - civilsamfundsudvikling og NGO'eres rolle i demokratisering
Bilsælger - skift gear!
Landbrugsdyrenes velfærd - et foredrag om dyrevelfærd
Mesteren fra Tvind - fanget i nettet
Om at dække krige, opstande og terror - baseret på mine egne erfaringer
Kender du farvernes betydning? - hvordan påvirker farverne dig?
Fra konflikt til samarbejde - om at finde styrken i forskelligheden

      
Forespørg på foredraget:

Nicolas Barbano
Danske skrækfilm

Har du brug for hjælp, så ring på
60 77 68 22 eller send en mail til .