Forside Foredragsemner Foredragsholdere Foredrag Kontakt os Om Søg
Foredrag ved Ole Balslev

Foredrag ved Ole Balslev

Hvor kommer ordet fra?
- om kulturelle påvirkninger af vores sprog

Det danske sprog er fuldt af ord fra andre sprog, især græsk og latin, og mange af disse lånte ord ser ikke særlig ”fremmedartede” ud.

Vi har fået dem ind i sproget gennem en meget lang periode, og ofte har de mellemlandet i andre sprog på vej til dansk og har undervejs ændret betydning og udseende.

Ved at følge deres vej fra tidligere tiders kulturer vil vi kunne se en række glimt af vores verdensdels kulturhistorie.

Der er en stigende interesse for at finde ud af, hvorfor vi egentlig siger som vi gør, og den gren af sprogvidenskaben der hedder etymologi, læren om ordenes oprindelse og indbyrdes slægtskab, kan give mange af de ønskede forklaringer.

Hvilken forbindelse er der f.eks. mellem ordene ”apotek” og ”butik”? Hvorfor taler vi hebræisk om vores morgenbrød (birkes)? Hvorfor er dronningen i skak oprindelig en mand? Foredraget giver svar på disse og en mængde andre spørgsmål om det sprog, vi taler i dagens Danmark.


Læs en beskrivelse af foredragsholder Ole Balslev


Uddybende informationer om foredraget

Varighed: 2 x 45 minutter (inklusive debat)
Pris: Indhent tilbud
Ønsket AV-udstyr: (God) OHP eller PowerPoint


Andre aktuelle foredrag ved andre foredragsholdere

Netværkssamfundet - introduktion til en ny samfundsform
Den nye kapitalisme - en analyse af den nyere kapitalisme
Romantik og rationalitet - 1800-tallets litteratur
Kontrolkvinde - hvad med din orgasme?
Prisbehandling i salgsarbejdet - Virksomhedens samarbejdsattraktivitet
Hvad snakker du om? - en cyklon af budskaber og rammende pointer
Det flimrer for mit livssyn. Benny Andersens Lyrik - En generøs verdensborger i Danmark

      
Forespørg på foredraget:

Ole Balslev
Hvor kommer ordet fra?

Har du brug for hjælp, så ring på
60 77 68 22 eller send en mail til .