Foredrag ved Knud Erik Rasmussen
Giv dit liv et servicetjek - og bliv klar over hvad du kan gøre bedre!
Mange synes ikke at deres liv lever op til egne forventninger – og giver ofte andre skylden for dette.
- Mit job ensformigt og kedeligt ! - De andre forstår mig ikke ! - Jeg har ikke penge nok ! - Jeg kan ikke finde mening med mit liv ! - Osv.
Udsagn som mange nok vil kunne nikke genkendende til.
Gennem vores erfaringer ( dem høster vi jo hver dag ) har vi gjort os forestillinger om hvad der er godt og ondt ( og farligt ) – og hvad vi skal beskytte os imod.
På denne måde opbygger vi forsvarsmekanismer og fordomme som begrænser vores daglige liv – og reducerer chancen for at finde netop det der ville kunne forøge vores livsglæde og muligheder.
Hvis du vil ( og bruger din vilje aktivt ) kan du med egen indsats – opnå større tilfredshed og livsglæde. Dette kræver i alt sin enkelthed blot én ting : at du er ærlig overfor dig selv – og andre.
Når du åbent giver udtryk for hvem du er, hvad du kan, hvad du vil og ønsker – er muligheden for hjælp tilstede.
Hvorfor vente længere – det er dig der har nøglen !
Læs en beskrivelse af foredragsholder Knud Erik Rasmussen
Uddybende informationer om foredraget
Varighed: 2 timer ( inklusive debat ) Pris: Indhent tilbud Ønsket AV-udstyr: OPH, Whiteboard/tavle
Andre aktuelle foredrag ved andre foredragsholdere
Menneskelivets grundfortælling - en rejsefortælling i tid og rum Løgn og ledelse - eller lederens otte gode grunde til at tale usandt Kurt Nielsens liv - Fra aktivt misbruger og kriminel til lovlydig borger Hvordan det lykkes at få ting til ikke at lykkes - ”Jamen, det kan man da ikke lige” To verdensreligioner - forskelle og ligheder mellem Islam og kristendom Hvad jeg ville ønske, at mine lærere havde vidst... - information til lærere om mine skoleerfaringer som ordblind Stress - det moderne livs spændetrøje
| |
Forespørg på foredraget:
Knud Erik Rasmussen Giv dit liv et servicetjek
Har du brug for hjælp, så ring på 60 77 68 22 eller send en mail til .
|
|