Foredrag ved Mikkel Thorup
Anarkister og partisaner - terroristiske figurer fra den irregulære krigs historie
Foredraget omhandler anarkisten og partisanen som mulige forløbere for den nutidige islamistiske terrorisme. Det forsøger at afdække deres forskellige forhold til staten, hvor anarkisten forsøger at erstatte staten med et andet system, forsøger partisanen at overtage statsmagten. Det har væsentlige implikationer for deres syn på modstand, kritik og brugen af vold.
Foredraget vil være både teoretisk og historisk anlagt, idet det forsøger at placere anarkisten og partisanen indenfor deres forskellige tidsepoker og institutionelle sammenhænge samtidig med at jeg forsøger at sige noget generelt om væbnet modstand imod statsmagt.
Den afsluttes med en diskussion af om og hvordan islamistisk terrorisme kan fortolkes inden for den samme analytiske og historiske ramme.
Læs en beskrivelse af foredragsholder Mikkel Thorup
Uddybende informationer om foredraget
Varighed: 1½ time inklusive debat Pris: Indhent tilbud Ønsket AV-udstyr: Overhead-projektor + tavle
Andre aktuelle foredrag ved andre foredragsholdere
Til fælles bedste. Grundvig anno 2009 - Grundtvigs liv og digtning i ny belysning Franz Kafkas forfatterskab - nye læsere kan begynde her Fra akvariefisk til Clinton - at arrangere et foredrag med Clinton Kost og psyke - det, du putter i munden, stiger dig til hovedet! Typer - Team og Trivsel Nordkorea - Verdens sidste betonland Krisehåndtering - Sikker styring i svære tider
| |
Forespørg på foredraget:
Mikkel Thorup Anarkister og partisaner
Har du brug for hjælp, så ring på 60 77 68 22 eller send en mail til .
|
|