Foredrag ved Mogens Trolle
Galapagos - dragernes øer
(For voksne)
Foredraget fortæller om de dramatiske, vulkanske Galapagosøer, deres forunderlige og bizarre dyreliv og Darwins revolutionerende opdagelser. Galapagos herskes af forhistorisk udseende krybdyr: havleguanen, hvis dragelignende udseende inspirerede skaberne af både Godzilla- og Alienfilmene, og som hver dag udsætter sig for risikoen for at stege og fryse ihjel og den op til 250 kg tunge elefantskildpadde, hvis skjold knager som træværket på et gammeldags sejlskib, når den bevæger sig. Læg dertil fuglerigets største pirat, fregatfuglen, hos hvem hannerne puster deres strubepose op til en knaldrød ballon for at imponere hunnerne, de komiske blåfodede suler, der forfører hinanden ved at vinke med deres blå svømmefødder, en dværgpingvin i de bagende troper, der er lige på randen af at overophede, de smukke og evigt dansende galapagosalbatrosser, og ikke mindst drillesyge søløver, der hiver hajer i halen (og snorklere i svømmefødderne).
Dyrene varierer fra ø til ø. Denne variation inspirerede Darwin, der besøgte øgruppen i 1835, til hans evolutionsteori; teorien om selve livets udvikling. Foredraget kommer ind på Darwins epokegørende rejse til Galapagos, og hvad videnskaben senere har fundet ud af på øgruppen.
Zoolog, forfatter og naturfotograf Mogens Trolle har boet fem år i Sydamerika og bl.a. skrevet bogen ’Dyrelivet på Galapagos’.
Læs en beskrivelse af foredragsholder Mogens Trolle
Uddybende informationer om foredraget
Varighed: 1 1/2 time (inklusive spørgsmål) Pris: Indhent tilbud Ønsket AV-udstyr: Bærbar computer og projektor til PowerPointpræsentation
Andre aktuelle foredrag ved andre foredragsholdere
Indvandrere og muslimer: to sider af samme sag? - om forståelser og misforståelser i den danske udlændingedebat Tror du på spøgelser…? - for de tror på dig! Selvledende medarbejdere - at udfordre vanens magt Nordkorea - Verdens sidste betonland Dobbeltmordet på Peter Bangs Vej - hele historien om århundredets mordgåde I jaguarens skygge - på feltarbejde i Sydamerikas uudforskede jungler Det moderne projekt, det moderne gennembrud og verismen i operaen - operaen i forhold til udviklingen fra renæssancen til 1914
| |
Forespørg på foredraget:
Mogens Trolle Galapagos
Har du brug for hjælp, så ring på 60 77 68 22 eller send en mail til .
|
|