Foredrag ved Casper Rongsted
Fryder forandring? - et verbalt comandoraid
Casper Rongsteds foredrag FRYDER FORANDRING? er et verbalt comandoraid, der vender forandringen fra at være et negativt fænomen til at være en tro og uundværlig følgesvend i virksomhedens udvikling.
Forandring er forudsætning for udvikling og vækst, men hvordan mødes ledelse og medarbejdere i arbejdet med at håndtere forandringen, uden at nogen skrider i svinget?
FRYDER FORANDRING møder og udfordrer ”åh-nej, ikke nu igen”-syndromet og giver jer håndgribelig inspiration til at udvikle jer sammen, uden den slagside, vi kalder forandringsfrygt.
“Hvis du vil bygge et skib, så lad være med at indkalde mændene for at samle træ, uddelegere arbejdet og give ordrer. Lær dem i stedet at længes efter det store og endeløse hav.” Saint-Exupery
Ja, forandring kræver ledere, der kan motivere, og forandring kræver medarbejdere, der tænker positivt og kan se indad:
Alle tænker på at forandre verden, men ingen tænker på at ændre sig selv Leo Tolstoy
FRYDER FORANDRING gør det klart, hvorfor forandring kan være en udfordring for ledelse og medarbejdere, og foredraget giver jer svar på, hvordan forandringen bliver til et frirum og en nødvendig dyd:
Hvorfor stritter nogen imod forandring? Hvad sker der i hjernen? Hvornår er det svært, hvornår er det nemt? Hvilke tre ting skal der til for at nyde forandring? Hvordan påvirker vi hinanden?
Læs en beskrivelse af foredragsholder Casper Rongsted
Uddybende informationer om foredraget
Varighed: 1-2 timer Pris: Indhent tilbud Ønsket AV-udstyr: Flipover ønskes samt adgang til musikanlæg hvis muligt.
Andre aktuelle foredrag ved andre foredragsholdere
Træk vejret - undgå stress og bliv sundere! Tror du på spøgelser…? - for de tror på dig! Klostre, krydderurter og kvaksalvere - krydderurternes verden Mindfulness og ACT - en ny måde at være i verden på Den akademiske genre - om krav til tekster på videregående uddannelser Alkohol på arbejdspladsen - Spøgelset på direktionsgangen Løgn og ledelse - eller lederens otte gode grunde til at tale usandt
| |
Forespørg på foredraget:
Casper Rongsted Fryder forandring?
Har du brug for hjælp, så ring på 60 77 68 22 eller send en mail til .
|
|