Forside Foredragsemner Foredragsholdere Foredrag Kontakt os Om Søg
Foredrag ved Mark Anthony

Profil for Mark Anthony

Mark anses af mange for at være én af Europas absolutte kapaciteter inden for Motivation og Coaching
Han har arbejdet med motivation i næste 20 år og kastede sig som en af de første i Skandinavien over coaching allerede i 1995. Mark har per 2008 gennemført næsten 4000 personlige Coaching sessions og uddannet flere hundrede coaches.

Mark har endvidere undervist og holdt foredrag for tæt på 150.000 mennesker nationalt og internationalt. Alene i de seneste par år har Mark udover Danmark undervist og holdt foredrag i Norge, Skotland, Spanien, Sverige, Ungarn, USA og Østrig for mennesker fra flere end 30 forskellige lande.

Som den fremragende kommunikator og motivator han er, forstår han at fange og engagere sine tilhørere med den rette blanding af udfordring, innovation, humor, indsigt og faglig relevans og han er derfor af mange allerede i dag anerkendt som én af Danmarks mest inspirerende foredragsholdere.

Hans foredrag, seminarer og uddannelser er kendte for at være udfordrende og banebrydende.
De leveres træfsikkert og underholdende samtidigt med, at de rummer en dybde, der hos den enkelte skaber lyst til refleksion og nye, sjovere mål.

Han har udviklet nogle af de stærkeste koncepter på markedet:
Coaching Dynamics® og The Corporate Motivator®
og er forfatter til den kommende bog(maj 2009): ”Motivation”


Referencer:

Folk der har hørt foredraget siger blandt andet:
Underholdende, berigende, vigtigt, relevant, vedkommende, morsomt, lærerigt, nødvendigt, genialt, Noget af det bedste jeg har hørt, Noget alle kan bruge, Anbefalelsesværdigt!

Et udpluk af udtalelser:
Det var en superfed aften, jeg var helt høj bagefter og måtte bare dele oplevelsen med en af mine meget gode venner. Han blev noget overrasket over mine SMS´er.
Heidi Stoltenberg
A/S Dansk Shell

\**\Motivation er kunsten at skabe interesse og forståelse for sammenhængen.
TAK for en inspirerende aften - du indfriede vores forventninger. SÅDAN!!\**\
Jannie bak

Kære Mark
Tak for en helt fantastisk aften. Det var en stor oplevelse, som har givet mig meget. Du er virkelig god
Antje Reiter
Svane rejser

Hej Mark,
Tak for en super aften fyldt med energi. En masse gode ting at tænke over
Hanne Romund Taylor
American Express

Kære Mark.
Tak for igår...
Pyha, altså... Du er simpelthen fantastisk :-) Det var så dejligt og motiverende at høre dit foredrag... Hold da op, du er sej... :-) Jeg ved ikke hvad det er du gør, men jeg er altid glad, opløftet og fuld af optimisme når jeg har været sammen med dig. Føles lidt som at være hoppet ned i en Carlsberg kurvand... Jeg får en skøn lethed i kroppen og en følelse af at blive ramt af tusindevis af små bobler... :o)
Tak fordi du inspirerer mig og giver mig mod til at turde...
Christina Løwenstein
Radiometer Medical ApS

MARK ANTHONY OPNÅR TOP KARAKTERER VED DEN ÅRLIGE MOTIVATIONSKONFERENCE
Mark Anthony talte ved Teknologisk Instituts store årlige Motivationskonference d. 3. oktober 2008 sammen med andre kapaciteter som Claus Meyer, Nikolaj Kopernikus, Karen Marie Lillelund m.fl.
Følgende var hans score og deltagernes kommentarer:
Kære Mark, Tak for sidst og for dit bidrag til konferencen “Motivation”. Både konferencen som helhed og de enkelte foredragsholdere blev som du ved vurderet på en skala fra 1-5, hvor 1 er det bedste.
Konferencen som helhed blev vurderet til 1,7. Din egen præstation blev flot vurderet til 1,3.
Deltagerne skriver:
- Dejlig engageret
- God energi
- Fantastisk
- Meget prof.
- Livligt, tankevækkende og meget brugbart.
Genkendelige principper
- Sjove anekdoter
- Virkelig god
- Dagens bedste indlæg
- genial foredragsholder
- Underholdende
- Helt fantastisk
- Super underholdende, meget inspirerende og humor er i top
- Super
Endnu engang tak for din indsats på konferencen.
Teknologisk Institut
Marianne Ruben Eikers
Projektleder, cand.comm.




Andre aktuelle foredragsholdere

June Fladborg   Hanne Faldborg   Jakob Bjørn Schwerin   Dion & Connie   Mathilde Walter Clark   Susanne Dalum   Knud Erik Rasmussen   Steen Aalberg   Hans Kr. Høier    Sarah Engell   Niels Bjørn   Bertill Nordahl   Anne Birgitte Lindholm   Thomas P. Apath   Mona Sheikh   
      

Aktuelle foredrag ved Mark Anthony

Motivation
 - At fokusere på det du vil, i stedet for det du IKKE vil