Profil for Rikke M. Jensen
(f. 1969) Rikke M. Jensen er cand. mag i ægyptologi fra Københavns Universitet. Hun er medstifter af en kursus- og foredragsvirksomhed, hvis målsætning bl.a. er at udbrede kendskabet til det gamle Ægypten.
Rikke M. Jensen har igennem en årrække været tilknyttet Københavns Universitet som ekstern lektor, hvor hun underviser i tydning og læsning af hieroglyffer. Hun har flere års erfaring som foredragsholder og har desuden fungeret som rejseleder i Ægypten.
Rikke M. Jensen har skrevet en old-ægyptisk grammatik, og er oversætter og konsulent på flere bøger om det gamle Ægypten. I forbindelse med særudstillingen, ”Gravskatte fra det Gamle Ægypten” på Ny Carlsberg Glyptotek, forestod hun bearbejdningen af teksterne på de sarkofager, der var kernen i udstillingen. Kataloget udkom i 2002.
Rikke M. Jensen arbejder i øjeblikket på flere bogprojekter.
Andre aktuelle foredragsholdere
Lisbeth Nebelong Oscar Umahro Cadogan Bo Østlund Hans Henning Nielsen Karina Frandsen Carsten Roland Mikael Elkan Sara Mac Dalland Dorte Sachmann Møller Susanne Dalum Anna Mette Bladt Steen Herdel Niels Christian Larsen Kristoffer Leer Ole Balslev
| |
|