Foredrag ved Peter Svarre
Hvordan man arbejder med brugeroplevelse - en struktureret proces
At involvere brugerne i udviklingen af digitale løsninger er en grundlæggende forudsætning for succes. De færreste virksomheder er dog særligt gode til dette, og endnu færre har en struktureret proces for at arbejde med brugerinvolvering og brugeroplevelse.
Peter Svarre giver i denne præsentation eller workshop en introduktion til, hvordan man kan arbejde struktureret med brugeroplevelse. I sit job som partner i Hello Group udviklede han modellen www.uxbasis.com, som blev grundlaget for hvordan Hello Group skabte gode brugeroplevelser for firmaets kunder.
UXBASIS er også udgangspunktet for denne præsentation, hvor Peter Svarre giver en introduktion til modellen og kommer med eksempler på, hvordan man opnår de bedste resultater med modellen.
Læs en beskrivelse af foredragsholder Peter Svarre
Uddybende informationer om foredraget
Varighed: Version 1: 60 minutters introduktion til UXBASIS og brugeroplevelse. Version 2: Halvdags workshop med introduktion og dybere gennemgang af de enkelte dele. Version 3: Heldags workshop med introduktion og en grundig gennemgang af de enkelte dele + involvering af publikum. Version 4: To dages workshop med introduktion og gennemgang samt en lang række af praktiske øvelser, hvor deltagerne selv får mulighed for at stifte bekendtskab med de vigtigste elementer i UXBASIS Pris: Indhent tilbud Ønsket AV-udstyr: Projektor, lærred og gerne lyd (kan dog selv medbringe mindre højttalere) Foredrags kan afholdes på: dansk og engelsk
Andre aktuelle foredrag ved andre foredragsholdere
Netværk - Hvorfor bruger kvinder ikke deres ’sociale kapital’? Stresshåndtering - en vigtig disciplin i hverdagen Det begynder med hinanden - fra ungdomsoprør, hippier i Thylejren til Occupy Wall Street Udsigt fra en cykelsadel 2 - Donau og Elben Sydsverige - en kulturhistorisk rejse i gammelt dansk grænseområde Sange og stjernestunder - Det svære og smukke menneskeliv Hudpleje – myter og sandheder - Med fokus på nogle af hudplejeindustriens mange opreklamerede
| |
Forespørg på foredraget:
Peter Svarre Hvordan man arbejder med brugeroplevelse
Har du brug for hjælp, så ring på 60 77 68 22 eller send en mail til .
|
|