Profil for Susanne Dalum
Susanne Dalum (f.1970) er uddannet lærer og ansat i folkeskolen. Hendes foredrag handler mest om at man ikke kan være lige god til det hele - men at noget er vigtigere end andet. Foredragene tager udgangspunkt i ordblindhed, men handler generelt om selvværds- og ligeværdsfølelse, hvor Susanne ved hvad hun taler om: Hun er nemlig selv stærkt ordblind, og fortæller humoristisk og gribende, om de muligheder, vi alle har, hvis vi kan se dem.
I hendes reptoire findes der foredrag rettet mod forældre, pædagoger og lærere, der har med ordblindhed eller ordblinde at gøre i deres hverdag. Men der findes også foredrag til ordblinde kursister og elever, speciallærere og politiske styregrupper.
Foredragene har et fælles sigte, nemlig at skabe en bred anerkendelse af ordblindhed som et handicap der skal afhjælpes. Og at hjælpe med at finde de mest hensigtsmæssige måder at tackle handicappet på. Men trods deres generelle sigte tilpasses foredragene altid den specifikke tilhørergruppe.
Andre aktuelle foredragsholdere
Heidi Philipsen Keld Kortermann Sterlø Jan Elhøj Annie Holm Pedersen Janus Vinther Anne Fletting Martin Messer Thomsen Anders Mogensen Brian Lassen Gunnar Jensen Birte Kont Peter Værum Georg Metz Eva Maria Jensen Hanne Faldborg
| |
|