Foredrag på Foredragsportalen
Forside Foredragsemner Foredragsholdere Foredrag Kontakt os Om Søg
Foredrag ved Søren Olsen

Profil for Søren Olsen

Naturvidenskab har fyldt meget i Søren Olsens (f.1950) liv. Både som interesse og gennem hans arbejde som laboratorietekniker.

Foredragsholderen var følgelig overbevist ateist og naturvidenskabstroende indtil en følelse af meningsløshed begyndte at gnave i hans sind sidst i halvfjerdserne.

Det gav anledning til en intensiv søgeproces, og på biblioteket fandt han Martinus' hovedværk ”Livets Bog”. Værket blev hans indgang til en helt ny, logisk og meget livsbekræftende måde at se på livet og udviklingen. Hans naturvidenskabssyn på livet blev vendt til et åndsvidenskabssyn.

Det er i tidens løb blevet til mange foredrag. På norsk har Søren Olsen udgivet bogen ”Følsom Logikk”, der er en indføring i Martinus kosmologi. Ønsket er her som andetsteds at bygge bro fra naturvidenskaben til åndsvidenskaben.

Foredragsholderen har været ulandsfrivillig og aktiv i Mellemfolkeligt Samvirke.


Andre aktuelle foredragsholdere

Charlotte Prang   Morten Søvsø   Christian Schwarz Laustsen   Tina Monberg   Erik Grove-Nielsen   Mathilde Walter Clark   Svend Brinkmann    Pia Justesen   Mette Elstrup Steeman   Hans Kr. Høier    Katja Murray   Inger Marie Madsen   Rolf Jensen   Martin Spang Olsen   Bettine Ortmann   
      

Aktuelle foredrag ved Søren Olsen

Martinus (1890-1981)
 - en kort præsentation

Vejen til selverkendelse
 - lignelsen om "Den fortabte søn"

Bønnens mysterium
 - at tage bønnen alvorligt

Følelser og tanker
 - de værste og de bedste

Manden i kvinden og kvinden i manden.
 - fra enkeltkøn til dobbeltkøn

Det Tredje Testamente
 - om Martinus' lære

Snedronningen af H.C. Andersen
 - at forene intelligens og følelse