Foredrag på Foredragsportalen
Forside Foredragsemner Foredragsholdere Foredrag Kontakt os Om Søg
Foredrag ved Kenno Simonsen

Foredrag ved Kenno Simonsen

Hulemandsteorien m/k
- mænds og kvinder seksualitet set i et historisk perspektiv

Mænd søger sex, kvinder kærlighed, siges det. Men hvorfor? Hvorledes har henholdsvis mænd og kvinder gennem historien været med til at sætte deres præg på vore dages syn på seksualitet? Hvorfor er de fleste kulturer i dag monogame? I hvilket omfang er vi underlagt vores drifter, og i hvilket omfang har kulturelle aspekter indflydelse på vores seksualitet i dag?

Disse og mange andre spørgsmål tages under behandling i dette kontroversielle foredrag, som drager paralleller fra ur-menneskets måde at organisere sig på socialt og seksuelt i stammesamfundet og op til vore dages komplekse samfundsstrukturer.

Analysen af ur-samfundets sociale og seksuelle strukturer, sammenholdt med de enkelte faktorers gennemslag i vore dages samfund, kaster lys over og giver en række overraskende svar på spørgsmål om seksualitetens væsen.

Læs en beskrivelse af foredragsholder Kenno Simonsen


Uddybende informationer om foredraget

Varighed: 1½ – 2 timer (inklusiv debat)
Pris: Indhent tilbud
Ønsket AV-udstyr: Powerpoint-projektor samt tavle eller white-board


Andre aktuelle foredrag ved andre foredragsholdere

Den engelsk-franske 100 årskrig - Efter normannernes invasion af England
Det flimrer for mit livssyn. Benny Andersens Lyrik - En generøs verdensborger i Danmark
Enneagrammet - Kend dine personlige mønstre og andres – og bliv bedre til at fungere sammen med alle typer
Filosofihistorie - filosofiens ABC
Hvor kommer ordet fra? - om kulturelle påvirkninger af vores sprog
Offentligt sprogbrug - eller offipyk
Østen i Kalejdoskop - spændende temaer fra hverdagen hos Østens folk

      
Forespørg på foredraget:

Kenno Simonsen
Hulemandsteorien m/k

Har du brug for hjælp, så ring på
60 77 68 22 eller send en mail til .