Foredrag ved Birgitte Graakjær Hjort
Når arbejdsliv og fritid går i ét - forcer og faldgruber ved det moderne arbejdsliv
Indtil for få år siden havde de fleste af os indrettet os efter en fem-dages rytme, hvor vi arbejder i hverdagene og holder fri i weekenderne. I de senere år er grænserne mellem arbejds- og fritidsliv blevet mere flydende. Mange arbejder på skiftende tidspunkter, og i 2001 vedtog folketinget en lukkelov, som sender endnu flere på arbejde i weekenden. Derved får vi stadig mindre skarp adskillelse mellem at arbejde og holde fri. Kan vi holde til de flydende grænser?
Op igennem 90´erne steg antallet af hjemmearbejdspladser. Det skete i et forsøg på at skabe sammenhæng i tilværelsen og indrette dagligdagen på en praktisk måde. I dag er der stadig flere, som siger fra over for at flytte arbejdet hjem. Fordi de ikke kan undvære at ”gå på arbejde” og have kolleger. Og ikke mindst, fordi de ikke kan undvære oplevelsen af at komme hjem og holde fri.
Hvad sker der, når arbejdsliv og fritid bliver integreret eller grænserne mellem dem overladt til den enkelte at definere? Hvornår skaber det en frugtbar sammenhæng? Og hvornår giver det anledning til stress og manglende evne til at koble fra?
Læs en beskrivelse af foredragsholder Birgitte Graakjær Hjort
Uddybende informationer om foredraget
Varighed: Efter afftale - gerne med efterfølgende debat Pris: Indhent tilbud
Andre aktuelle foredrag ved andre foredragsholdere
Dansk rockhistorie - fra 50´erne og frem 7summits og jorden rundt - om livet i de høje bjerge Europas centrum - Centraleuropabegrebet i det tyvende århundrede Small talk i erhvervslivet - skab varige relationer på 2 minutter Storytelling - find din virksomheds kernefortælling Parforholdet fra et tantrisk perspektiv - genvej til bedre parforhold Stunt med Martin - Stunt foredrag til skoler
| |
Forespørg på foredraget:
Birgitte Graakjær Hjort Når arbejdsliv og fritid går i ét
Har du brug for hjælp, så ring på 60 77 68 22 eller send en mail til .
|
|