Foredrag ved Ove Fich
Fra Mickey Mouse til demokratiets vogter - Europa-Parlamentet før, nu og i fremtiden
Foredragsholderen gennemgår historien bag Europa-Parlamentet og udviklingen i dets institutionelle beføjelser.
Desuden gennemgås Parlamentets opbygning, procedurer, arbejdsform og politiske grupper.
Der følger en omtale af de hidtil afholdte valg til Europa-Parlamentet og han trækker linjer frem mod Parlamentets fremtid. Bl.a. i forbindelse med den nye forfatningstraktat.
Efterfølgende problematiseres Europa-Parlamentets rolle gennem en række temmelig provokerende spørgsmål. Foredragsholderen trækker foredraget igennem på sine egne erfaringer og oplevelser som parlamentsmedlem.
Foredraget kan også udvides til et heldagesarrangement. Prisen er da 5.000.
Læs en beskrivelse af foredragsholder Ove Fich
Uddybende informationer om foredraget
Varighed: 2 1/5 time (inklusive debat) Pris: Indhent tilbud Ønsket AV-udstyr: Tavle og kridt
Andre aktuelle foredrag ved andre foredragsholdere
Tro / overtro - middelalderens Verden Mennesket i centrum - Renæssancens, barokkens og oplysningstidens litteratur Humor og alvor ved Himmerigets port - om at snakke med Sankt Peter Hellere hearthunted - end headhunted. - Hvad er livskvalitet? Hvordan det lykkes at få ting til ikke at lykkes - ”Jamen, det kan man da ikke lige” Det moderne projekt, det moderne gennembrud og verismen i operaen - operaen i forhold til udviklingen fra renæssancen til 1914 Ravne og ragnarok - introduktion til nordisk mytologi
| |
Forespørg på foredraget:
Ove Fich Fra Mickey Mouse til demokratiets vogter
Har du brug for hjælp, så ring på 60 77 68 22 eller send en mail til .
|
|