Foredrag ved Sylvester Roepstorff
Wagners liv og levned - værker og betydning
Wagner var ikke et vidunderbarn som andre store musikere, der tæller Bach, Mozart, Schubert, Beethoven og Mendelsohn. Men på mange måder er han en større kunstner end disse genier, fordi han er vildere, og har revolutioneret sin kunstform endnu mere radikalt.
Hans genuint musikalske talent er måske mindre, fordi hans talent var spredt ud på så mange felter. Han skrev selv sine librettoer, gjorde udkast til scenografierne samt skitser til sit eget festspilhus.
Og der findes vist ikke noget fortilfælde for, at en komponist laver operaer, der helt fysisk sprænger de eksisterende arkitektoniske rammer.
Oven i alt det andet, efterlod han sig et omfattende kunstteoretisk forfatterskab bag sig. Men den usædvanlige finte er, at han udkastede sin kunstteori, før han rent faktisk skabte kunst efter den.
Foredraget er en introduktion til Wagners værk, person og kunstteori.
Læs en beskrivelse af foredragsholder Sylvester Roepstorff
Uddybende informationer om foredraget
Varighed: 1 time 15 minutter (inklusive debat) Pris: Indhent tilbud Ønsket AV-udstyr: CD-afspiller, evt. video-afpiller
Andre aktuelle foredrag ved andre foredragsholdere
Indvendig træning - Findes der skjulte kræfter i vores krop Dyr i Danmark - om vores dyr og dyreetik Ludwig van Beethoven - rebellen Paladser af glas og sten - munkeliv og danske tiggerklostre Jens Otto Krag - mennesket bag masken Sekularisme og religion - Foredraget går bag om begreberne religion og sekularisme. Helbredskontoen og sundhedsregnskabet - med en humoristisk vinkel holder Lise Faurschou Hastrup et seriøst foredrag om sundhed, mad og måltider
| |
Forespørg på foredraget:
Sylvester Roepstorff Wagners liv og levned
Har du brug for hjælp, så ring på 60 77 68 22 eller send en mail til .
|
|